ОТРУЄННЯ ПЕСТИЦИДАМИ ПЕРША ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА

Отруєння пестицидами можна отримати при підготовці розчинів речовин, їх використанні, чищенні та ремонті устаткування, яке використовувалось під час обприскування рослин, при неправильному зберіганні та ін..            Отруєння може наступити аліментарним шляхом (під час вживання їжі, обробленої пестицидами), повітряно-крапельним шляхом (надходження пестицидів через верхні дихальні шляхи – вдихання), контактно-побутовим, через шкірні покриви.

Симптоми отруєння пестицидами: У разі якщо настала інтоксикація пестицидами на основі фосфорорганічних сполук (часто використовуються для боротьби з комахами), то переважають ознаки:

· ушкодження нервової системи — починаються посмикування м’язів, які переходять в судоми;

· пошкодження органів дихання і кровообігу: наростає рухове збудження, сплутаність свідомості, зіниці стають вузькими, в легенях з’являються хрипи;

· настає втрата свідомості до рівня коми, падає тиск і настає зупинка діяльності серця.

Сполуки, що містять хлор, мають дещо іншу отруйну дію. У цьому випадку початкові ознаки отруєння пестицидами пов’язані з їх подразнючою дією.

• розвиваються почервоніння на шкірі, біль у горлі, кашель, сльозотеча;
  • настає м’язова слабкість, ураження нирок або печінки;
  • втрата свідомості, у важких випадках – летальний результат.

Отруєння пестицидами, симптоми якого починаються з появою у роті дивного присмаку можуть говорити про токсичні ефекти отрут, які містять ртуть. Хоча схожа клінічна картина може спостерігатись і при дії інших важких металів - миш’як, мідь, кадмій. У цьому випадку вражаються лімфовузли, система кровотворення, травний тракт, відбувається порушення психіки і розлад свідомості, з’являється слабкість і м’язове тремтіння.

При першій домедичній допомозі потрібно визначити, яка саме

речовина викликала порушення здоров’я. У будь-якому випадку необхідно припинити дію отрути на організм (вивести людину на свіже повітря). Змити отруту з шкірних покривів проточною водою. У разі перорального отруєння (надходження отрути через рот) необхідно виконати промивання шлунку. Також необхідно дати потерпілому прийняти сечогінні препарати або засоби, щоб прискорити процес виведення токсинів з організму. Обов’язковий прийом сольового проносного і препаратів з обволікаючим ефектом, наприклад, Алмагель. Якщо немає під рукою фармакологічних препаратів їх добре замінить крохмаль харчовий або яєчний білок. Так само важливий прийом сорбентів (активоване вугілля, ентеросгель, і інші). Важливо стежити за пульсом і диханням потерпілого, і в разі їх порушень, робити штучне дихання.

Надалі медична допомога проводиться в лікарняному стаціонарі.